PKP Intercity wozi Was już 20 lat! Zobacz, jak zmienialiśmy się każdego roku.

2001

2001

1 września - PKP Intercity rusza na tory!

Z grupy PKP wydzielona zostaje spółka PKP Intercity, której zadaniem jest zapewnienie dalekobieżnych przewozów pasażerskich. Na tory wyruszają pociągi kategorii Express (Ex), InterCity (IC) EuroCity (EC) i pociągi zestawione wyłącznie z wagonów sypialnych (WL) i z miejscami do leżenia (Bc).

2001

Rezerwacja biletów w sieci

Pierwszy etap wykorzystania Internetu do dystrybucji biletów – miejsce w pociągu można zabukować w sieci.

2002

Przejęcie Grochowa

PKP Intercity przejmuje od PKP SA Zakład Obsługi Taboru Pasażerskiego stacji postojowej Warszawa Grochów.

2002

Budujemy Call Center

Utworzenie i rozbudowa Centrum Informacji Kolejowej typu Call Center w Łodzi.

2002

2003

2003

Mamy własną www

Rusza strona internetowa intercity.pl z pełną informacją o taryfie, połączeniach, ofertach i promocjach.

2005

Podróżuj tak, jak lubisz

PKP Intercity rozszerza ofertę o podróże ekonomiczne – na torach pojawiają się pociągi Tanich Linii Kolejowych (TLK).

2005

Komfortowo i bezgotówkowo

Na pokładach pociągów za bilet można płacić kartą płatniczą – PKP Intercity kupuje pierwsze mobilne terminale.

2005

Bez kolejek i wychodzenia z domu

PKP Intercity uruchamia internetową sprzedaż biletów w systemie e-IC.

2005

2006

2006

OTWIERAMY COk-i

W styczniu rusza pierwsze Centrum Obsługi Klienta na dworcu Warszawa Centralna.

2007

Nowoczesna hala na Grochowie już gotowa

To najnowocześniejsza w Europie Wschodniej i jedna z najnowocześniejszych w Europie hal techniczno-montażowych, w której przygotowuje się pociągi do wyjazdu w trasy.

2007

2009

2009

Nowa załoga już w komplecie

Załoga PKP Intercity powiększa się o pracowników Przewozów Regionalnych i PKP Cargo.

2009

Alternatywa dla dworcowych kas

W Warszawie, na Dworcu Centralnym, pojawiają się pierwsze biletomaty, czyli automaty do sprzedaży biletów.

2009

Pierwsze „Husarze” już w Polsce!

PKP Intercity odbiera pierwsze zamówione szybkie lokomotywy Siemensa.

2009

Ex plus IC równa się EIC

Pociągi Express (Ex) i InterCity (IC) zostają zastąpione przez nową kategorię pociągów – Express InterCity (EIC).

2010

Certyfikat Bezpieczeństwa

Urząd Transportu Kolejowego, w imieniu Europejskiej Agencji Kolejowej, przyznaje PKP Intercity SA „Certyfikat Bezpieczeństwa”.

2010

2011

2011

Pojawiamy się na Facebooku

PKP Intercity otwiera swoje dwa oficjalne profile w popularnym portalu społecznosciowym Facebook. Można nas znaleźć pod hasłami „Pociąg do miejsc” i „Pociąg do podróży”.

2012

InfoPasażer

W styczniu powstaje dostępny dla każdego elektroniczny system monitorujący kursowanie pociągów – każdy przez Internet może sprawdzić, czy jego pociąg przyjedzie na czas.

2012

Bilet już nie koniecznie papierowy

Od 15 kwietnia bilet zakupiony w elektronicznym systemie sprzedaży biletów e-IC można okazać przy kontroli biletowej na dowolnym urządzeniu mobilnym.

2012

„Kolej porusza kibiców”

Na początku maja 20 lokomotyw zostało oklejonych barwami polskich stadionów narodowych oraz barwami Państw uczestniczących w mistrzostwach Euro 2012. W konkursie wyłoniono dwie najpiękniejsze - lokomotywy z wizerunkiem stadionu z Poznania oraz wizerunkiem PGE Areny z Gdańska. w elektronicznym systemie sprzedaży biletów e-IC można okazać przy kontroli biletowej na dowolnym urządzeniu mobilnym.

2012

Mistrzostwa w piłce nożnej Euro2012

Uruchomiono ponad 1000 pociągów, w tym około 70 dodatkowych - zapewniono ponad pół miliona miejsc, podczas gdy polskie stadiony zgromadziły w tym samym czasie około 640 tysięcy.

2012

2013

2013

IC Mobile Navigator

Mobilna aplikacja PKP Intercity na smartfony - pomoże wyszukać połączenie, sprawdzi punktualność pociągów, podpowie, jak dojść  na dworzec.

2013

Pierwsza pomoc na pokładzie

Niemal wszyscy pracownicy drużyn konduktorskich ukończyli podstawowy kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

2013

293km/godz.

Tyle wynosi nowy rekord prędkości na polskich torach, ustanowiony 24 listopada przez pociąg Express Intercity Premium podczas testów na Centralnej Magistrali Kolejowej.

2014

Express Intercity Premium wyjeżdża na tory

14 grudnia punktualnie o godz. 6.05 w trasę z Krakowa do Warszawy wyruszył pierwszy pociąg Express InterCity Premium. Pociągi tej kategorii zaczynają kursowanie między Trójmiastem, Warszawą, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem.

2014

Nowa kategoria pociągów InterCity (IC)

14 grudnia PKP Intercity wprowadziło także nową kategorię InterCity (IC), którą – dzięki unijnemu dofinansowaniu – tworzą nowoczesne, wygodne i bezpieczne pociągi pospieszne.

2014

2015

2015

Symulator już działa

Maszyniści PKP Intercity od maja mogą ćwiczyć na nowoczesnym symulatorze jazdy lokomotywą. Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Instytutem Kolejnictwa. Wartość inwestycji to prawie 5,4 mln zł.

2015

Flirty na trasach

Wraz z nowym rocznym rozkładem, 13 grudnia, na tory wyjechały składy FLIRT3.

2016

Darty na torach

W marcu, po restrykcyjnych procedurach testowych, zakończyły się odbiory wszystkich 20 zamówionych przez PKP Intercity składów PesaDART.

2016

Ciszej w Pendolino

Od kwietnia we wszystkich pociągach kategorii Express InterCity Premium (EIP) w wagonie nr 7 jest dostępna Strefy Ciszy, czyli miejsca dla podróżnych unikających hałasu oraz szanujących to, że inni również chcą podróżować w spokoju.

2016

PKP Intercity na ŚDM

Jakość, komfort, bezpieczeństwo, znakomita atmosfera i specjalna oferta – to wizytówka PKP Intercity podczas Światowych Dni Młodzieży. Z myślą o tym wydarzeniu zostało zmodernizowanych 146 wagonów i ponad 40 lokomotyw. Na pokładach pociągów spółki, na spotkanie z Ojcem Świętym dotarło 250 tys. pielgrzymów. Uruchomionych zostało 45 dodatkowych pociągów do Krakowa i Częstochowy. Po raz pierwszy w trasę wyruszył, liczący 374 metry, skład zestawiony z dwóch jednostek ED250.

2016

Savoir-vivre na pokładzie

W listopadzie zakończyły się konsultacje społeczne na temat postaw i zachowań, które utrudniają wspólne korzystanie z pociągów przez pasażerów. Efektem było stworzenie „Kodeksu kulturalnego podróżowania”.

2016

2017

2017

Dla pasażerów z niepełno-sprawnościami

W październiku wprowadzono precyzyjne procedury organizowania przejazdów osób z niepełnosprawnościami. Na stronie internetowej intercity.pl pojawiła się wyszukiwarka składów dostosowanych do potrzeb podróżnych z niepełnosprawnościami oraz zakładka z niezbędnymi informacjami.

2017

Kolej Dużych Inwestycji na trasach

W grudniu PKP Intercity zaktualizowało strategię taborową na lata 2016–2020 z perspektywą do 2023 roku. Spółka przeznaczy ponad 7 mld zł na modernizację i zakup taboru.

2018

Unijne fundusze na inwestycje

W kwietniu PKP Intercity podpisało umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na dofinansowanie projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity” – na kwotę 402 mln zł.

2018

Przyspieszamy z dofinansowaniem

W czerwcu zawarta została kolejna umowa z CUPT. Dofinansowanie projektu „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” wyniesie 251 mln zł.

2018

Niepodległa na torach (i nie tylko)

PKP Intercity aktywnie włączyło się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W lipcu na tory wyjechały biało-czerwone lokomotywy z okolicznościową grafiką oraz Flirty i Darty z naklejonym słowem „Niepodległa” – cyfrowo odświeżonym rękopisem marszałka Józefa Piłsudskiego. W listopadzie na warszawskim Powiślu został odsłonięty mural PKP Intercity nawiązujący do rocznicy.

2018

2019

2019

WiFi dostępne w pociągach Pendolino

Od 27 listopada podróżni mogą korzystać z WiFi we wszystkich 19 dostępnych pojazdach Pendolino (montaż w ostatnim, 20. składzie, naprawianym we Włoszech, odbędzie się po jego powrocie do Polski).

2019

PKP Intercity Remtrak - III etap modernizacji

23 maja należący do PKP Intercity Zakład Usług Taborowych Remtrak uroczyście ogłosił zmianę nazwy na PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o. Jednocześnie został zainicjowany trzeci etap modernizacji oddziału w Idzikowicach, obejmujący budowę nowej hali naprawczej dla lokomotyw i wagonów wraz z wózkownią oraz hali napraw zestawów kołowych.

2020

Nowe terminale konduktorskie

PKP Intercity wyposaża drużyny konduktorskie w nowe terminale mobilne. Ich nowe funkcjonalności usprawnią obsługę pasażerów na pokładach pociągów.

2020

Przeciwdziałanie skutkom pandemii

Epidemia koronawirusa nie zatrzymała pociągów PKP Intercity. Wprowadziliśmy specjalne zasady bezpieczeństwa, takie jak: dodatkowa dezynfekcja czy możliwość zapewnienia bezpiecznego dystansu. Wszystko po to, aby nasi pasażerowie czuli się w podróży bezpiecznie i komfortowo. Dodatkowo uczestniczyliśmy w akcji #LOTdoDomu, podczas której ułatwiliśmy dotarcie do domu pasażerom wracającym do kraju drogą lotniczą. W ramach akcji z naszych usług skorzystało 3171 podróżnych.

2020

Nowe lokomotywy elektryczne

Park taborowy PKP Intercity jest już bogatszy o 30 najnowocześniejszych w Polsce lokomotyw elektrycznych. Przewoźnik odebrał ostatnie pojazdy, które wyprodukowała firma NEWAG.

2020

2021

2021

CZAS DUŻYCH INWESTYCJI

Ogłoszenie kontynuacji największego w historii programu inwestycyjnego o wartości 19 mld złotych pn. „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” na lata 2021-2031.

2021

PKP INTERCITY W PROGRAMIE DOSTĘPNOŚĆ PLUS

Odbiór pierwszych w Polsce nowoczesnych, wielofunkcyjnych wagonów COMBO, uzyskanie certyfikatu „Transport bez barier” oraz przystąpienie do rządowego programu Dostępność Plus.

2021

PKP INTERCITY INFORMUJE PASAŻERÓW O ŚLADZIE WĘGLOWYM

Wprowadzenie w systemie e-IC informacji dla pasażera o śladzie węglowym jaki wyemituje podczas podróży pociągiem w porównaniu do transportu drogowego i lotniczego.

2021

PKP INTERCITY REMTRAK - III ETAP MODERNIZACJI ZAKOŃCZONY

Zakończenie III etapu rozbudowy zakładu PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach.